Háčky na klíšťata O'Tom

 

Speciální háčky na klíšťata umožňují odstranění přisátých klíšťat z kůže zvířat a lidí.

Tyto háčky jsou baleny v sáčku po dvou kusech: (větší háček je určený pro velká a střední klíšťata; menší háček je určený pro malá a velmi malá klíšťata) a představují velmi efektivní prostředky k odstranění všech klíšťat jakékoliv velikosti na jakékoliv části těla, přičemž

• nedochází k uvíznutí hlavičky zavrtaného klíštěte v kůži

• nedochází ke stlačení a prasknutí nasátého klíštěte, což omezuje přenos zárodků Lymské boreliózy, babeziózy, ehrlichiózy a dalších možných infekcí.

• není nutno používat další látky (např. olej k udušení klíštěte)

• odstranění je velice rychlé (trvá několik sekund) a nebolestivé

• klíště lze vykroutit jak v protisměru tak po směru hodinových ručiček

• pokud se klíště vykroutí živé, je nevhodnější ho přilepit na lepící pásku a spálit nebo spláchnout proudem vody

Klíšťata bývají vektory některých infekčních chorob jako je babezióza, ehrlichióza a Lymská borelióza. Zatímco virus klíšťové encefalitidy je ve slinných žlázách klíšťat, borelie se nachází ve středním střevě. To má za následek, že virus klíšťové encefalitidy je sáním okamžitě přenesen, zatímco k aktivaci borélií, musí být klíště přisáté minimálně 24 - 48 hodin. Pro prevenci boreliózy je tedy důležité odstranit klíště co možná nejrychleji, nejlépe hned první den po přisátí.

 

Téměř každý zná jiný "tajný tip" na odstranění klíšťat - od vypálení klíštěte až po nakapání oleje. Ale takové postupy způsobují více škod než užitku. Může se stát, že klíště teprve ve svém "smrtelném boji" předává zárodky borelií do rány. Odstraňování čerstvě přisátých klíšťat bývá velkým problémem, poněvadž k uchopení takovýchto malých roztočů je zapotřebí předmětů, které jsou schopné zachytit jednu desetinu milimetru. Pokud se nepoužijí vhodné prostředky, vyprošťovací proces obvykle končí na humánní nebo veterinární pohotovosti s uvízlou hlavičkou klíštěte v kůži a nakonec vyžaduje malou incizi skalpelem.

 
Nasátá klíšťata se pouštějí sama, pokud dosáhla příslušné velikosti; pokud ne, je nutno je vykroutit a přitom je ale NEZMÁČKNOUT!
 
 Pokud dojde ke zmáčknutí či rozmáčknutí klíštěte, nastanou 2 problémy:
 
 1. může dojít k vystříknutí nasáté krve z klíštěte ven a tím se zvýší riziko přenosu výše jmenovaných infekčních chorob pro člověka, který klíště tímto způsobem odstraňuje,
 

 2. klíště vypustí sliny a obsah zažívadel do kůže hostitele, čímž se jednak zvýší riziko přenosu infekčních chorob pro hostitele (člověka a zvíře) a navíc se v místě přisátého klíštěte vytvoří eosinofilní granulom, což je v podstatě lokální alergická reakce na klíště, která se projevuje zarudnutím, zduřením a výraznou svědivostí. Granulomatózní procesy se hojí pomalu a "bouličky po klíštěti" mohou v kůži přetrvávat i několik týdnů.

Jaké prostředky lze tedy používat k odstraňování klíšťat a přitom dodržovat etiku, hygienická pravidla, zabránit přenosu infekčních chorob a tvorbě alergických reakcí v místě přisátí klíštěte?

Odpověď je jednoznačná - díky novým zdravotnickým pomůckám, kterými jsou SPECIÁLNÍ HÁČKY NA KLÍŠŤATA, tento rok poprvé oficiálně uváděná na český a slovenský trh jako novinka za zaváděcí ceny. Tyto háčky na klíšťata se v celé západní Evropě a USA úspěšně používají již od roku 1997 a svou jednoduchostí a efektivitou předčily mnohé jiné prostředky.

Výrobek je patentován, má mezinárodní ochranu N EP0 821 571 a USP 5.876.409. Jeho ochranné značky jsou O´TOM a TICK -TWISTER
 

Výrobek je pro Českou republiku úředně registrován na ÚSKVBL Brno pod číslem 036-03/C na jméno MVDr. Rostislava Fábiková